FRANCHISE


Kontrbus Coffee Express, konsept mağazaları için franchising talebinde bulunan yatırımcı, ön sözleşme koşullarını yerine getirmeyi kabul ettikten sonra, franchising fizibilite süreci baslar. İlk fizibilite, lokasyon seçimi açısından ölçümlenerek değerlendirilir. (AVM ya da toplu yaşam alanları, yaya trafiğinin oldukça fazla olduğu özel konumların dışında da taşınabilir konsept yatırımcının talep ettiği her alana kurulabilir.) Ardından yatırımın projelendirilmesi ve mimari olarak yapılandırılması ile devam eder. Belirlenen ve mutabık kalınan süre/gün içerisinde üretim tamamlanır. Kurulum aşamasından hemen önce yerinde eğitim başlar. Servis ve barista eğitiminin ardından açılış gerçekleştirilir.


NEDEN KONTRBUS?

Bugün Türkiye'de franchising veren markalara baktığınız zaman birbirinin aynı dekore edilmiş; sanki tren vagonları gibi birbirini takip eden benzer marka ve renkler, kahve menülerinin arasına sıkıştırılmış olan tavuk schnitzel ve penne ala carneler sizleri, şube hakkını alma şansınız olmayan büyük markalara yakın tutacak hiçbir özellik ve niteliği taşımamaktadır. Sıradan franchising sistemleri, tek düze hazır makine pot ve otomatlarıyla hazırlanan kahve tiplerinden kurulu bir menü ile karşınıza çıkmakta, mutfak anlayışı maliyetin profesyonel nitelikte yüksek, içeriğin ise basit olduğu bir düzlemde kalmaktadır. Yatırımcı isteği ve taleplerine bakılmaksızın franchising veren markanın dayattığı ve değişmeyen, aynı zamanda da yatırımcı ile asla paylaşılmayan maliyetler metrekare üzerinden birim fiyat ile hesaplanmakta ve standardize olmusçasına her noktaya aynı veriler ile uygulanmaktadır. Kullanımının geçerliliği olan olmayan tüm konsept, bu maliyetler ile yatırımcıya dayatılmaktadır.


Markayı sırtında taşımaya başlayan yatırımcı zamanla markanın onu ne kadar taşıyıp taşıyamayacağını fark etmekte ve bugüne kadar oluşan maliyeti karşılayamama endişesi yaşamaya başlamaktadır. Yüksek meblağlar ödenerek yapılan her yatırım doğru yatırım değildir. Franchising ülkemizde, markayı pazarlayanların yatırım gücü olan herkese kapılarını açtığı ve sözleşmeleriyle masaya tereddüt etmeden oturduğu bir pazar haline gelmiştir. Tüm bunların dışında Kontrbus marka müteahhiti değildir, yatırımcısına yüksek metrekare birim maliyetleri dayatmaz, standartlarının dışındaki her ürün ve hizmeti opsiyo­nel olarak sunmakta, düşük ve kira ve lojistik avantajları sağlamaktadır. Kısacası Kontrbus, sizinledir ve gittiğiniz her yerde sizinle olacaktır.


Kontrbus, franchising veren ve sektörün büyüklerinden olmaya aday bir anlayışta yönetilmektedir. Konusunda uzman mühendis, mimar, tasarımcı ve kahve gurmelerinden oluşan ekibi ile bu kültürü; modernist bir anlayışla, konsept ve tasarım olarak diğer sektör liderleri, benzer markalar ve küçük kahve dükkanlarından belirgin, ayırt edici mimari özelliği, tasarımı ve eşsiz içeriği ile fark yaratarak geleceğe taşımayı amaç edinmiştir. Ürünlerinin tamamı geliştirilebilir ekipmanlardan oluşmakta, minimalist ve özel tasarım aksesuarlar ile desteklenmektedir.


Kontrbus yönetimi; mimarlık, proje tasarım ve uygulamalarında yatırımcılarından ek gelir elde etmemektedir, konseptin bölge liderleri ilk yatırımcılar olmak ile birlikte mevcut yatırımcı ile ilgili görüşmeler sağlanmadan benzer ya da yakın bir nokta da şube yapılandırılması sağlanmamaktadır. (Master Franchise) Yatırımlarınızın geri dönüş süresini kısaltacak düzeyde tüm maliyetler asli üretici, tedarikçiler, Kontrbus ve müşterilerinin arasında diyalog ile gelişmektedir. Kontrbus standartları haricinde yer alan hiçbir ek maliyeti yatırımcılarına dayatmamaktadır.


Kontrbus için nitelikli girişimciler önemlidir.


BAŞVURU ve PROJELENDİRME

Aşağıda yer alan başvuru formu üzerinden ya da [email protected] adresine göndereceğiniz e-posta aracılığı ile şube adaylarımızın başvuruları alınır. Franchising ekibimizden yetkililer şube adaylarımızla irtibata geçerek ön görüşmeyi gerçeklestirirler ve franchising sistem, ürün ve hizmetlerimiz hakkında ön bilgilendirmede bulunurlar. Ön görüşmeleri olumlu sonuçlanan şube adaylarımız için, franchising ekibimizle birlikte konum çalışmaları başlatılır ya da mevcut konum Üzerlerinde kriterle­rimize uygun olarak gerekli fizibilite çalışmaları yapılır. Belirlenen konum, Kontrbus mimari konseptine uygun olarak yine Kontrbus ekibi tarafından projelen­dirilir ve projeye uygun olarak mimari proje, üretim ve ekipman çalışmaları başlatılır.


Mimari proje sürecinin tamamlanmasının ardından makine ve ekipmanların kurulum süreciyle birlikte personel seçimi yapılır ve seçilen personel Kontrbus kültürüne uygun olarak, görev yapacağı departmana göre gerekli eğitimlere tabi tutulur. İlgili süreçlerin tamamlanmasının ardından Kontrbus açılışa hazır hale getirilerek şube yetkililerine teslim edilir.


FRANCHISE BAŞVURU FORMU

Kişisel verilerimin Kontrbus Coffee Express tarafından her türlü pazarlama faaliyeti kapsamında kullanılmasını yine bu amaç doğrultusunda kullanılması ve benimle SMS, e-posta, telefon vb. kanallardan iletişime geçilmesini onaylıyorum. Kontrbus Coffee Express iletişim kanallarından gönderilecek bilgilendirme mesajlarını ve tanıtım amaçlı e-posta, yazılı iletişim araçları, telefon ve SMS’lerini almayı kabul ediyorum.

ÖZGÜRLÜK 
RUHUMUZDA VAR!


"Eşsiz tasarımı, konsepti ve birbirinden farklı dinamikleri ile sosyal yaşamın vazgeçilmez unsuru olan kahve ve bakery ürünlerine farklı bir boyut kazandıran Kontrbus, 2017 yılında kurulmuştur. Kent yaşamının ve günlük hayatın içerisinde neredeyse lüks tüketim boyutunu da aşan kahve dükkanlarının aksine; sosyal, modern, minimalist konsepti ile kahvelerini sadece lezzet ünvanı ile müşterilerine sunmaktadır. Kontrbus, markanın DNA'sını harekete geçiren 1971 model Wolksvagen T2 konsepti ile farklı, bağımsız ve özgürdür."


1971


 

İyi Kahve

BU NOKTADA İÇİLİR.

En zor işin kahvenin kökeninde olduğunu ve kahve çekirdeğinin o eşsiz tropikal meyvenin tohumuna ait aromayı kaybetmemesi gerektiğini biliyoruz. Kavurduğumuzda bu gerçeği korumak için elimizden gelenin en iyisini yaparız. Her kahvenin benzersiz, olgun meyve ve karamel aromalarını korumaya, geliştirmeye ve aşırı, eksik veya düzensiz kavurma ile karartmamaya özen gösteririz. Fincanınızın kalitesini ve zanaatımızın inceliğini sağlamak için, kavurduğumuz her partiyi özenle deneyimliyoruz.